Ved du ikke, hvad du skal lave på denne søndag aften? Så kunne det være en ide at følge med i Cashville League #2,som skydes i gang i aften. Dette starter op med en kvalifikationsrunde, som deler holdene ud i 1. og 2. division. De 2 bedste fra hver gruppe kommer i 1. division, mens resten kommer i 2. division. Holdene er blevet delt op i 8. grupper, som vi vil tage et overblik over.
Gruppe 1:
I gruppe 1 finder vi Dynamic.Gaming, #CoreFive og pCk,som må siges at være en spændende gruppe. For dem som ikke kender pCk, kan få at vide at de spiller med i denne omgang af EAS Nordic og skal bestemt ikke undervurderes i kampen om at nå i 1. division. Derudover må Dynamic ses som favoritter til at vinde gruppen og ligaen.
Gruppe 2:
Gruppe 2 består af lidt mere ukendte hold, men stadig er der nogle, der skinder igennem. Selve holdene er redline, eMake.dk, Niveria-eSport og Hellfragger og ser ud som om, den allerede er afgjort på forhånd. Men alt kan ske i source og lad os nu se, om eMake og Niveria kan gøre en forskel mod de 2 stærke hold fra henholdsvis Frankrig og Norge.
Gruppe 3:
Gruppe 3 ligner meget gruppe 2, ved at den er delt op med 2 hold, som på papiret ser ud til at gå i 1. division, og 2 hold som skal ses som underdogs og forventes til 2. division. Om dette holder stik, finder vi ud af i aften, når gruppen skal afgøres. Holdene er Feritas, ROCKSTAR, team-invictus.dk og Team Refuse.
Gruppe 4:
I gruppe 4 har vi XayaGaming.EU, extremely0nline og d00mbringerZ, hvor XayaGaming må ses som underdogs mod de danske onliners og de norske vikinger. Dog håber vi på de vil kæmpe i denne skandinaviske gruppe om en plads i 1. division.
Gruppe 5:
Her er nok chancen for et af de lidt svagere hold at komme i 1. division. Med kun 1 hold, som på papiret ser stærkt ud, kan alt ske blandt de andre hold. Dette vil tiden vise i aften, mens vi nu kan bekræfte at holdene i gruppe 5 er KEEPSMILING.SV, Lovekillsslowly.eu, ArcticNova.ACD og netkan |.
Gruppe 6:
Gruppe 6 har et af de hold, jeg ser som favorit til at vinde 1. division. Her er holdene Electronic Puppets, Stofftiere Online og TEAMTONS, hvor jeg må sige, at Stofftiere på det sidste har lignet et rigtigt stærkt hold, og det er også dem, som jeg ser som en af favoritterne til 1. division.
Gruppe 7:
Her er nok den gruppe jeg ser den største kamp om 1. divisions pladserne her i kvalifikationen. Med holdene Hack in the Box, Viborg Vipers og invictus.NO bliver det spændende at følge om invictus kan gøre noget mod de danske drenge der venter rundt om hvert et hjørne.
Gruppe 8:
Gruppe 8 er den eneste gruppe som udelukkende består af danske hold. Her er der tale om XayaGaming, eversince og Team Sprød Brød, som kæmper om de 2 eftertragtede pladser i 1. division. Hvem der skal blive sorteper i denne gruppe ved vi klokken 23.00.
Kampene starter klokken 20 og forventes at være slut ca. klokken 23. Hvis du skulle være interesseret i at se nogle af kampene vil du kunne finde sourceTV på link nedenunder. De kommer til at stå under menuen match ticker som er ude i højre side - som vi kender det fra cadred.org.
Hvorfor skal smithyy pilles ned her? han er bare glad over han kom i 1 div... Det er da godt nok træls folk har frodomme om ham.. ja han har været en nar, men det er fanme old news! han har ændret sig og hvis i ikke kan se det så må i lige lukke øjne op.. det er da for lamt i har fordomme om ham, åben nu øjne op og se han har ændret sig!
Du har ikke gjort mig noget som helst. Synes bare ikke jeres hold var så godt, så jeg mente ikke der var nogen grund til at være arrogant. Undskyld hvis du tog det tungt :-)
Vi mener heller ikke selv vi skal være i A bracket... Men det er nok der vi ender med 2 WOs... Vi har skrevet og bedt om at blive flyttet ;) Læste det bare som værende en indirekte sviner :P
Hoejlander.. du er virkelig så fucking nedern.. kan du ikk bar tag og blive voksen og lade være med at være sådan et fjols overfor andre, jeg kan virkelig ikk tage det..
Fjols overfor andre? Hvad snakker du om? Det var intet ondt imod StreetDogX eller Dark-dude. Det var mod smithyy. Har både PM'ed ham mht hans attitude og prøvet at hjælpe ham af med den lidt tid tilbage.
Men altså, kan da godt skrue ned for charmen, hvis det er det, du er ude efter. :-)